Maliyyə İnvestisiya Forumu haqqında
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən “Qayıdış yolçuları: Vətənə addım-addım” devizi ilə keçirilən təqdimatın əsas məqsədi işğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdış prosesinin gedişi, görülən işlər və qarşıda duran vəzifələr barədə ictimaiyyəti məlumatlandırmaq, məcburi köçkünlərin könüllü və təhlükəsiz geri dönüşünü təşviq etmək olub.
Tədbirdə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramının icrası, reinteqrasiya tədbirləri, əhalinin adaptasiyası, məlumatlandırma və təşviqat işləri barədə geniş məlumat verilib, həmçinin “Bura mənim evimdir” sənədli filmi nümayiş etdirilib.
Bölgədə dayanıqlı məskunlaşmanın təmin edilməsi üçün yeni iş yerlərinin yaradılması, sahibkarlıq fəaliyyətinin stimullaşdırılması, yerli resurslardan səmərəli istifadə və biznes mühitinin formalaşdırılması istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir. Əhalinin iqtisadi fəallığının artırılması, özünüməşğulluq proqramlarının tətbiqi və investisiyaların cəlbi bölgədə uzunmüddətli iqtisadi sabitliyin və sosial rifahın təmin olunmasına xidmət edir. Bu yanaşma həm regionun iqtisadi potensialının reallaşdırılmasına, həm də qayıdan əhalinin dayanıqlı gəlir mənbələri ilə təmin edilməsinə mühüm töhfə verir.